11 Nisan 2016 Pazartesi

MARSLI - ANDY WEİR

Merhaba

Vizeler araya girince bloga hiç uğrayamadım. Sınav öncesi okuduğum kitapları da yazmak kısmet olmadı. Martın son haftası elime alıp iki gün içinde bitirdiğim bir kitap Marslı. Okumak için geç kaldığım kitaplardan. Kendisi Goodsreads okurlarına göre 2014'ün en iyi bilimkurgu romanı. Benim de uzun zamandır okuduğum en iyi bilimkurgu romanı. Hatta uzayla ilgili hiç kitap okuduğumu hatırlamıyorum.

 'O, dünyanın en ünlü adamı. Sorun şu ki, dünyada değil.' Mükemmel bir kurgu. Ama her cümlesi ince düşünülmüş, müthiş bir araştırma ürünü bir kitap. Eğer dünya dışında mahsur kalırsanız tek sorununuzun oksijen yokluğu olmadığını çok güzel biçimde işlemiş. Uzayla ilgili filmleri izleyemememin en büyük nedeni izlerken nefesimin daralması çünkü :D

Okurken bazı teknik kısımlar yoruyor. Anlaşılamayabiliyor. İlgi alanım olmadığı için o kısımlara çok takılmadım. Onun dışında oldukça da espirili bir kitap. 

Okumayan kalmış mıdır bilmiyorum, ama mutlaka bir bakın derim. Arasıra okuyamama sorunu olabiliyor. O zamanları atlatmak için oldukça iyi bir seçim.

Filmine gelince, kitaptaki teknik kısımları kafamda canlandırma sorunu yaşasam da kitabı filminden daha çok sevdim. Küçük farklılıklar vardı bu arada filmle kitap arasında. Kitap daha heyecanlıydı benim için.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Hoşçakalın. 

Puanım: 8/10

Yayınevi: İtheki Yayınları

Sayfa Sayısı: 416

Orjinal Adı: The Martian

Çeviren: Emre Aygün


0 yorum:

Yorum Gönder