19 Nisan 2016 Salı

ON KÜÇÜK ZENCİ - AGATHA CHRISTIE

Merhaba

Nisan ayında ikinci okuduğum kitap, Agatha Christie'den On Küçük Zenci. Yazarın adına aşina olsam da kitaplarıyla tanışmam bir hayli geç oldu. Yazar hakkında bir şeyler okuyunca da geç kalmama üzüldüm. Kutsal kitaplar dışında, Shakespeare'den sonra en çok okunan ve kitapları en çok satan yazarmış kendisi. 80 dedektiflik romanı kolay yazılır bir şey olmasa gerek.

Ayrıca Christie'nin 'disleksi' olması da beni şaşırttı. Öğrenme güçlüğü olan bir insanın bu kadar güzel kitaplar yazması akıl alır şey değil.

On Küçük Zenci Polisiye Yazarlar Derneği'nin yayınladığı En İyi 100 Polisiye Roman Listesi'nde yer almış. 


Kitabın konusuna gelirsek, on kişi farklı sebeplerle bir adaya davet ediliyorlar. Hepsinin sırları ve bu sırların ortak noktaları var. Onları davet eden kişi ise ortalıkta yok. Üstüne bir de adada mahsur kalıyorlar ve teker teker ölmeye başlıyorlar. Konu klasik gelse de izlediğimiz, okuduğumuz bir çok benzer konunun bu kitaptan sonra yazıldığı kesin.


Kitabın başından sonuna katili tahmin etmeye çalıştım. Her sayfada katil değişti benim için. Hatta bir ara bir kaç kişi aynı anda katil gibi gelmeye başladı. Tek tahmin edebildiğim en son kimin öleceğiydi. Onun dışında asıl katil aklımın ucundan bile geçmedi. 

Çok keyif aldığım ve saatler içinde bitirdiğim bir kitap oldu. Tüm kitaplarını alıp okumak istiyorum. :D

Eğer benim gibi Agatha Christie okumakta geç kaldıysanız hiç vakit kaybetmeyin. Çok şey kaçırıyormuşuz. :D

Okuduğunuz için teşekkürler.

Hoşçakalın.

Puanım: 8/10

Yayınevi: Altın Kitaplar Yayınevi

Orjinal Adi: And Then There Were None (Ten Little Niggers)

Sayfa Sayısı: 191

Çeviren: Semih Yazıcıoğlu

0 yorum:

Yorum Gönder