8 Ağustos 2016 Pazartesi

İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN - SABAHATTİN ALİ

Merhaba

Gecikmiş bir kitap yorumuyla karşınızdayım. Bu kitap Sabahattin Ali'den okuduğum 6. kitap. Bence hepsi birbirinden farklı tarzda yazılmış muhteşem kitaplar. 

Bu kitapta kahramanımız Ömer, Felsefe Bölümünde okuyan 25 yaşında bir genç. Kendisi gayet hayalperest. Karakteri bence tam oturmamış. Nereye çeksen oraya gidecek bir arkadaşımız. 

Bir gün bir kız görüp aşık oluyor. Bu kızla olan aşkı anlatılırken de, toplumun, arkadaş çevresinin insanlar üzerinde ne kadar etkili olabileceği gösteriliyor bize. Kötü arkadaş yoldan çıkarır :D


Kitaptaki tüm karakterler ince ince işlenmiş, anlatımım çok akıcı çok güzel. Ama ben herkesten nefret ettim. Çevremde olsalar selam vermem. O Ömer'le evlenmek bir yana üç cümle kurmam. Sevgili Sabahattin Ali nasıl güzel anlatıyor siz pay biçin. Gerçeklermiş gibi hepsini tanıyıp nefret ettim. Onlara sinirlendikçe okudum, okudukça sinirlendim. Bir çırpıda bitti kitap. 

O kadar güzel cümleler var ki, hatta paragraflar desek daha doğru olur. Kitap baştan sona özlü sözlerle yazılmış gibi. Bir kaç tanesini yazayım diyorum, ama genelde uzun paragrafların altını çizmişim.

'İlkbahar gibi bir mevsimi olan bu dünya, üzerinde yaşamaya değer. Ne olursa olsun.'

'Kesik tırnakları ne bir söğüt yaprağı kadar uzun, ne de bir gelincik yaprağı kadar genişti.'

'Kendi ruhunun pisliğini bu kadar yakından gören bir adam başkalarının temiz olacağına inanabilir mi?'

Ve meşhur alıntı, kitabı da özetliyor.

'İçimizde şeytan yok... İçimizde aciz var... Tembellik var... İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçınma itiyadı var.

Her Sabahattin Ali kitabı gibi bunu da çok sevdim. Herkes mutlaka sinsire sindire okumalı.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Hoşçakalın.

Puanım: 9/10

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Sayfa Sayısı: 254



0 yorum:

Yorum Gönder