15 Ağustos 2016 Pazartesi

TEK KANATLI BİR KUŞ - YAŞAR KEMAL

Merhaba 

Kitap alışverişi yapmayacağım diye kendime söz vermiştim. Sözümü de tutuyorum. İnternetten aldığımız bir ürün 99 lira olunca, yüz lira üzerine de ücretsiz kargo olunca, Yaşar Kemal'den bu kitap da 4 lira olunca attım sepete. 

Kitap 4 liraya geldi. Normal fitayı da 7 lira gibi bir şey. Kar kardır. Yine de kitap alışverişi yapmış saymıyorum kendimi.

Yaşar Kemal'in İnce Memed'ini okumuştum çok küçükken. Onu da okumuşum saymasam da olur çünkü hiçbir şey hatırlamıyorum. Kitap son romanı olarak geçiyor, ama pek emin değilim.Bir kasabaya atanan Posta Müdürü karısıyla birlikte geliyor kasabaya yakın bir istasyona. Ama bir türlü kasabaya gidemiyorlar. Karşılaştıkları herkes kasabaya gidilemediğini, asla girilemeyeceğini söylüyor. Hatta bir sürü dedikodu daha. Kasabanın yakınlarına kadar gelip bir türlü gidemiyorlar. Bu olaylar o kadar ilginç anlatılmış ki, bana deseniz Yokuşlu kabasına gideceğim, gidilmez derim. Sebebini bildiğimden değil. Gidilmeyeceğine emin oldum. Kitabın sonunda da neden gidilmediğini anlamıyorsunuz bu arada. 

Kısacık 72 sayfa bir kitaptı. Öyle bir yerde bırakılmış ki sanki 400 sayfaya çevrilebilirmiş kitap. Uzun bir roman olabilirmiş. Oturup yazsam mı ne yapsam. Yine de yarım saatte bitirdiğim keyifli bir kitaptı. 

'Ceviz ağacı çok değerlidir, ama altında uyumayacaksın, gölgesi ağırdır. Bir de ceviz ağacının bir huyu vardır, budaklarından birisi oluşurken yakınında kim varsa, ne varsa hemencecik budağın içine resmini nakşediverir. Zamanla budakla birlikte resim de büyür. '

Okuduğunuz için teşekkürler.

Hoşçakalın

Puanım: 8/10

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Sayfa Sayısı: 72

0 yorum:

Yorum Gönder