6 Şubat 2017 Pazartesi

ELA GÖZLÜ PARS CELİLE - OSMAN BALCIGİL

Merhaba

Geçen ay okuduğum kitaplardan ikincisiydi Celile. Annem uzun zamandır istiyordu. Almak yeni nasip oldu. Anneme vermeden hemen okudum. 


ELA GÖZLÜ PARS CELİLE - OSMAN BALCIGİL


Celile'yi ne kadar sevmesem de kitabı çok sevdim. Celile'yi sevemedim; bana güçlü karakterli, cesur bir kadından daha çok güçsüz ve biraz korkak geldi. Cesaret olarak adlandırabileceğim, bir eşinin babasını, gizli belgelerini saklayarak hafiyelerin elinden kurtarmasını söyleyebiliriz. Bir de o çağlarda genç bir kadının yurtdışına tek başına yaşamaya gitmesini. O da biraz çevreye ve paraya bakar.

Çok sıkıntılar çekmemiş bir kadın Celile. Tabi ki büyük acılar yaşamış. Bebeğini kaybetmiş. Bu bir insanın yaşayacağı en büyük acılardan belki de.

Ama yaşadığı döneme bakarsak, diğer sıkıntıları dönem insanının yaşadıklarının yanında devede kulak. Zengin, iyi bir evlilik yapmış, paşalardan geçilmeyen ailelerde yaşamış bir kadın. Sarayla samimi.

Kitabı çok sevdim çünkü milli mücadele dönemini ince ayrıntılarıyla çok güzel anlatmış. Müthiş aaştırmalar yapılarak hazırlandığı belli. Bir sayfası bile boş geçmiyor. Resmen bilgi yüklemesi yapıldığını hissediyorsunuz.  

Yazarın, Sabahattin Ali'yi anlattığı Yeşil Mürekkep kitabı da çıktı. Mutlaka okunacaklara eklendi bile. Yazarın kalemini ve Sabahattin Ali'yi  çok sevince kaçınılmaz son.

Okuduğunuz için teşekkürler. 

Hoşçakalın

 Puanım: 8/10

Yayınevi: Destek Yayınları

Sayfa Sayısı: 416
0 yorum:

Yorum Gönder