6 Şubat 2017 Pazartesi

SÖZDE KIZLAR - PEYAMİ SAFA

Merhaba

Günü bloga ayırdım. Ocak ayında okuduğum tüm kitapları yazmaya çalışacağım. Tüm kitaplar derken zaten 4 kitap okudum Ela Gözlü Pars Celile kitabının yorumlarını bloga yazdım. Sıra Sözde Kızlar'da.

Peyami Safa'dan okuduğum ilk kitap. Daha önceden okuduysam da hatırlamıyorum. Kitap Osmanlı'nın son zamanlarında geçiyor. 

Savaşta babası esir olan genç kızımız Mebrure, zor zamanlar geçirdikten sonra İstanbul'daki uzaktan akrabalarının yanına geliyor. Akrabaları zevke sefaya düşkün, ahlak yoksunu insanlar. Mebrure de bu alışkın olmadığı yaşamda tutunmaya çalışıyor. 


Aslında, kılık kıyafetler ve yıl dışında günümüzden pek bir farkı yok. Hala var mı böyle hikayeler, mutlaka var. Erkekler mesela hiç değişmemiş. Baş karakterlerden, kötülerden tabi Behiç'in cümlesini aklımda kaldığı kadar yazayım. Erkekler evlenmeden önce her şeyi yaşamalı başka kadınlarla, ki evlendikten sonra gözü dışarda olmasın. Tanıdık geldi değil mi?

Ben kitabı sevdim. Benim için keyif veren bir okumaydı. Eski Türkçe kelimelerin altta açıklamalı olarak verilmesini sevdim. Ayrıca  Beta Yayınları'nın sade ve güzel renkli kapak tasarımlarını da çok sevdim. Kitabın kağıt kalitesi hakkında yorum yapamayacağım, bence oldukça ince sayfalara sahipti. Bunu neden mi söylüyorum. Çünkü kitap bana çok hafif geldi. Hafif olmasını sevdim. Kitap okurken bilekleri sızlayan enden insanlardanım da. Hele de uzanarak okuyorsam.

Sizde benim gibi bu kitabı okumakta geç kalanlardansanız daha da geç kalmayın derim.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Hoşçakalın

Puanım: 9/10

Yayınevi: Beta Yayınları

Sayfa Sayısı: 204

0 yorum:

Yorum Gönder