23 Şubat 2017 Perşembe

VE DAĞLAR YANKILANDI - KHALED HOSSEINI

Merhaba

Kitapları bitirdikten hemen sonra yazmak gerekiyormuş, sıcağı sıcağına. Ben de dün okuyup bitirdiğim Ve Dağlar Yankılandı kitabını anlatayım istedim.

Yazarın diğer iki kitabı Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş'i okudum. İkisini de ayrı ayrı çok sevdim. İkisinde de ağlamamak için kendimi zor tuttum. Tamam belki biraz ağlamış da olabilirim :D

Ve Dağlar Yankılandı kitabını da almak zorunlu hale geldi çünkü seveceğimi düşünüyordum. Diğer iki kitap mini olduğu için bunun da mini olmasını istedim ve biraz beklettim. Sonunda D&R da bulunca hemen aldım. Malesef mini midi diye bir ayrım varmış bu kitap diğerlerinden büyük. Aman ne taktın demeyin. Takarım. 

Gelelim kitaba. Yazarındaha önce herhangi bir kitabını okuduysanız tarzını az çok biliyorsunuzdur. Afganistan çevresinde gelişiyor olaylar. Savaslar, sürekli değişen rejimler ve ordan oraya savrulan insanlar.

Kitabın kapağından anlaşılacağı gibi iki kardeşin etrafında dönüyor hikaye. Birbirine düşkün iki kardeş ve birinin evlatlık verilmesi ana konumuz. Aslında hikaye bu iki kardeşin etrafında dönüyor ama çember biraz geniş. Hayatlarına giren insanlar o kadar ayrıntılı anlatılıyor ki bu kardeşlere ne olduğunu tam anlamıyoruz.

VE DAĞLAR YANKILANDI - KHALED HOSSEINI

Okumayanlar için burdan sonrasını okumak iyi olmayabilir.

Peri ile Abdullah'la başlıyor öykü. Sıcak, hüzünlü, aralarındaki sevgi çok güzel. Daha sonra kitaptaki her karakterin hikayesi o kadar çok ayrıntıya girilerek anlatılıyor ki. Sanki yazar ne yazacağını şaşırmış gibi. Mesela Nebi'nin hikayesini ben çok beğendim ama İdrisi, Timur'u neden yazdığını pek anlamadım. Bana gereksiz geldi. Ucu bir yere bağlanmadı. Yirmi kitabı aynı anda okumuşum da yirmisini de yarım bırakmışım gibi hissediyorum şuan. 

Abdullah'ı daha çok anlatmasını isterdim. Nereye geldiğini görüyoruz ama nasıl geldiğini bilmiyoruz. Onun yerine sayfa sayfa anlatılan başka karakterler var. 

Tamam ben de merak ettim Pervane'nin hayatını ama Masume'ye ne olduğunu da merak ettim. Yazar çoğu şeyi hayal gücümüze bırakmış. Benim hayal gücüm çok yoruldu.

Kitabın ilk yarısı doğu havasıyla zevk verdi bana. İkinci yarısında okumak için kendimi zorladım. Dönüp dönüp aynı şeyi söylüyorum :D

Sonu biraz daha tatmin edici. Ama mutlu son gibi görünen bir mutsuz son. 

Neyse efenim eğer yazardan hiç kitap okumadıysanız önce bu kitapla başlayın derim. Sonra Bin Muhteşem Güneş, en son Uçurtma Avcısı.

Bu kitabı okuyun ya da okumayın da diyemem. Belki siz seversiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Beni instagramdan da takip edebilirsiniz: ÜTÜSÜZPERDE

Hoşça Kalın

Puanım: 6/10

Yayınevi: Everest Yayınları

Orjinal Adı: And the Mountains Echoed

Çeviren: Püren Özgüren

Sayfa Sayısı: 476

0 yorum:

Yorum Gönder